Jaką wartość ma czytanie książek? – dlaczego warto czytać codziennie?

Czytanie książek ma tak wiele zalet. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: zmotywowanie się do przeczytania 382-stronicowej książki może być trudne, gdy zamiast tego możemy obejrzeć film, posłuchać audiobooka lub obejrzeć podsumowanie wideo na YouTube.
Grażyna Soboń
Jaką wartość ma czytanie książek
5/5 - (1 vote)

Czytanie książek ma tak wiele zalet.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy: zmotywowanie się do przeczytania 382-stronicowej książki może być trudne, gdy zamiast tego możemy obejrzeć film, posłuchać audiobooka lub obejrzeć podsumowanie wideo na YouTube.

Czy mam rację?

Jeśli jednak większość twoich codziennych czytań składa się z postów w mediach społecznościowych, wiadomości tekstowych i nagłówków wiadomości, tracisz.

Jakie są więc korzyści z czytania książek? 

Jeśli chcesz przeczytać więcej książek, ale potrzebujesz motywacji , ten artykuł jest dla Ciebie. W końcu, kiedy zrozumiesz, jak ważne jest czytanie książek, z większym prawdopodobieństwem to zrobisz.

Jakie są zalety czytania książek?

Oto 10 korzyści płynących z czytania, które ilustrują znaczenie czytania książek. Kiedy czytasz codziennie:

  1. Zdobądź cenną wiedzę
  2. Wytęż mózg
  3. Popraw swoje skupienie
  4. Popraw swoją pamięć
  5. Ciesz się rozrywką
  6. Popraw swoją zdolność do empatii
  7. Popraw swoje umiejętności komunikacyjne
  8. Redukować stres
  9. Popraw swoje zdrowie psychiczne
  10. Żyj dłużej

Teraz zanurkujmy trochę głębiej, aby lepiej zrozumieć zalety czytania.

1.Zdobądź cenną wiedzę

Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z codziennego czytania jest nauka.

I w przeciwieństwie do wideo lub podcastu na YouTube, książki zapewniają dostęp do dogłębnej wiedzy. Innymi słowy, jeśli chcesz zwiększyć produktywność , myślisz, że nauczysz się więcej z:

Książka kogoś, kto od 20 lat studiuje produktywność,
Lub 10-minutowy film na YouTube autorstwa kogoś zainteresowanego tematem?
Jak myślisz, z czego wchłoniesz więcej? Jak myślisz, co może bardziej pomóc w zmianie Twoich nawyków ? Oczywiście książki!

Niezbędne do sukcesu jest również wyjście poza powierzchnię tematu. To prawdopodobnie dlatego autor Roald Dahl powiedział kiedyś: „Jeśli masz zamiar osiągnąć w życiu gdziekolwiek, musisz przeczytać dużo książek”.

Dodatkowo możesz nauczyć się dosłownie wszystkiego z książek. Na przykład, gdy ktoś pyta Elona Muska, założyciela SpaceX, jak nauczył się budować rakiety, odpowiada : „Czytam książki”.

Więc czego chcesz się nauczyć?

A może chcesz nauczyć się kodować, malować lub rozpocząć udany biznes ? Może chcesz dowiedzieć się , jak przestać zwlekać ? A może chcesz dowiedzieć się, jak całkowicie zmienić swoje życie ?

Cokolwiek to jest, czytanie może pomóc.

2. Ćwicz swój mózg

Dlaczego czytanie jest ważne? Jak napisał kiedyś siedemnastowieczny angielski pisarz Joseph Addison: „Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenie dla ciała”.

Jak więc czytanie wpływa na twój mózg?

Badania potwierdziły , że czytanie stymuluje złożoną sieć obwodów i sygnałów w mózgu. Dodatkowo, gdy poprawisz swoją zdolność czytania, sieci te stają się silniejsze i bardziej wyrafinowane.

W innym badaniu naukowcy zmierzyli, jak czytanie powieści wpływa na nasz mózg. Uczestnicy badania przeczytali powieść „Pompeje” Roberta Harrisa, a wraz z rozwojem napięcia w historii aktywowało się więcej obszarów mózgu.

Chcesz poznać najlepszą część?

Skany wykazały, że łączność mózgu wzrosła podczas czytania i przez kilka kolejnych dni, pokazując ogromne korzyści płynące z codziennego czytania książek.

Podsumowując, nasze mózgi mają zasadę „wykorzystaj lub strać”, podobnie jak nasze mięśnie. Innymi słowy, jeśli nie będziemy regularnie ćwiczyć umysłu, nasze zdolności poznawcze mogą spaść . Jednak czytając codziennie, możemy zachować ich siłę i zdrowie.

3. Popraw swoje skupienie

Umiejętność koncentracji i koncentracji przez długi czas jest niezbędna dla naszego sukcesu i dobrego samopoczucia. Cal Newport, autor Deep Work, pisze :

„Aby pozostać wartościowym w naszej gospodarce… musisz opanować sztukę szybkiego uczenia się skomplikowanych rzeczy. To zadanie wymaga głębokiej pracy”.

Czym jest „głęboka praca”? Newport wyjaśnia :

„Głęboka praca to umiejętność skupienia się bez rozpraszania się na wymagającym poznawczo zadaniu. To umiejętność, która pozwala szybko opanować skomplikowane informacje i osiągać lepsze wyniki w krótszym czasie. Głęboka praca sprawi, że będziesz lepszy w tym, co robisz i zapewni poczucie prawdziwe spełnienie, które pochodzi z kunsztu”.

Newport twierdzi również, że ta umiejętność staje się coraz rzadsza ze względu na ciągłą wielozadaniowość, powiadomienia i aplikacje społecznościowe. Badanie przeprowadzone przez Microsoft potwierdziłoby, że ludzie na ogół tracą uwagę już po ośmiu sekundach.

Jezu .

Na szczęście jedną z kluczowych korzyści płynących z czytania jest to, że pomaga ćwiczyć koncentrację tylko na jednej rzeczy na raz.

Na przykład powieść wymaga całej twojej uwagi, aby przenieść cię do innego świata. A jeśli chcesz uczyć się z książki non-fiction, wymaga to pełnej obecności i zaangażowania.

Krótko mówiąc, jeśli chcesz odnieść sukces, musisz się skoncentrować. A jeśli chcesz się bardziej skupić , możesz ćwiczyć czytając książki.

4. Popraw swoją pamięć

Czy zawsze zapominasz o rzeczach? Masz kilka list rzeczy do zrobienia , ale nie do końca pamiętasz, co na nich jest? Nie bój się – jedną z zalet czytania książek jest to, że może poprawić twoją pamięć.

Kiedy czytasz książkę non-fiction, pochłaniasz również ogromną ilość informacji na temat, o którym czytasz.

Podobnie za każdym razem, gdy czytasz powieść, musisz zapamiętać mnóstwo informacji o fabule i wątkach pobocznych, postaciach i ich relacjach oraz środowisku, w którym rozgrywa się historia.

To dużo informacji!

Wszystkie te nowe informacje tworzą nowe wspomnienia. A każde nowe wspomnienie tworzy synapsy lub wzmacnia stare.

Skutek? Codzienne czytanie może poprawić Twoją pamięć – może pomóc Ci nauczyć się przechowywać nowe informacje i skuteczniej przywoływać wspomnienia.

5. Ciesz się rozrywką

Książki zapewniają jedne z najbardziej wciągających rozrywek na świecie. Jak powiedział autor Stephen King: „Książki to wyjątkowo przenośna magia”.

Czy kiedykolwiek czytałeś książkę, której nie mogłeś odłożyć? 

Czy pamiętasz, jak bardzo zainwestowałeś w historię lub to, czego się uczyłeś, że czytałeś dalej, nawet gdy musiałeś skorzystać z łazienki lub byłeś głodny? 

Aby odtworzyć to uczucie lub doświadczyć go po raz pierwszy, wystarczy znaleźć odpowiednie książki do przeczytania.

Istnieją miliony niesamowitych książek i każdy znajdzie coś dla siebie – od powieści fantasy i literatury klasycznej po poradniki samopomocy i książki biznesowe.

Co więcej, świat wciąż zmaga się z pandemią COVID-19 i wynikającą z niej recesją gospodarczą , więc nie ma lepszego czasu, by zająć się czytaniem jako hobby. 

Czytanie to coś, co możesz bezpiecznie cieszyć się w domu. A książki nie kosztują tak dużo – zwłaszcza w przypadku usług takich jak lokalna biblioteka i Amazon Kindle Unlimited (9,99 USD miesięcznie za nieograniczoną liczbę e-booków).

Odsuń się więc każdego dnia od smartfona, otwieraj strony książki i zanurz się.

6. Popraw swoją zdolność do empatii

Kolejną korzyścią płynącą z czytania książek jest to, że mogą one poprawić naszą zdolność do empatii z innymi. A empatia ma wiele zalet – może redukować stres , poprawiać nasze relacje i informować nasze moralne kompasy.

Jak?

Badania wykazały , że długoterminowi czytelnicy beletrystyki mają tendencję do rozwijania lepszej „teorii umysłu” – terminu używanego do opisania naszej zdolności do empatii i zdolności rozumienia innych.

Inne badanie wykazało, że kiedy czytamy historie, które badają wewnętrzne życie i emocje bohaterów, poprawia się nasza zdolność rozumienia uczuć i poglądów innych.

Na przykład doświadczanie świata oczami Harry’ego Pottera lub Jane Eyre może pomóc nam nauczyć się patrzeć na świat z perspektywy naszych rodzin, przyjaciół i współpracowników.

Autor John Green ujął to najlepiej: „Wspaniałe książki pomagają zrozumieć i pomagają poczuć się zrozumianym”.

7. Popraw swoje umiejętności komunikacyjne

Umiejętność skutecznego komunikowania się jest kluczową umiejętnością życiową. 

W rzeczywistości jedno z badań wykazało , że 69% pracodawców poszukuje pracowników o „miękkich” umiejętnościach, takich jak skuteczna komunikacja.

Dobre wieści? Jedną z kluczowych korzyści płynących z czytania jest to, że pomaga nam lepiej się komunikować.

Jak? Codzienne czytanie może poprawić nasze umiejętności komunikacyjne na kilka sposobów. Na przykład czytanie może wpłynąć na twoje pisanie i poszerzyć słownictwo.

Kiedy czytamy dobrze napisaną pracę, w naturalny sposób obserwujemy jej styl pisania, kadencję i kompozycję. Te cechy nieuchronnie przenikają do naszego pisarstwa, w taki sam sposób, w jaki muzycy są pod wpływem siebie nawzajem.

Co więcej, badania pokazują , że ci, którzy regularnie czytają, mają tendencję do rozwijania obszernego słownictwa.

Na koniec nie zapominaj, że czytanie pomaga również poprawić nasze umiejętności komunikacyjne, zwiększając naszą zdolność do empatii i zrozumienia innych.

Krótko mówiąc? Czytaj więcej, komunikuj się lepiej i ulepszaj swoje życie!

8. Zmniejsz stres

Innym skutkiem czytania jest to, że może zmniejszyć stres .

Badania dowiodły , że zaledwie 30 minut czytania może obniżyć ciśnienie krwi, tętno i uczucie stresu psychicznego. 

Inne badania wykazało , że czytanie jest najlepszym sposobem na zmniejszenie stresu – w porównaniu do spacerów, picia herbaty lub kawy i grania w gry wideo. Badanie wykazało, że nawet sześć minut czytania może wystarczyć, aby zmniejszyć poziom stresu o ponad dwie trzecie.

„Zagubienie się w książce to ostateczny relaks” – powiedział dr David Lewis, neuropsycholog kognitywny, który przeprowadził badanie.

Więc następnym razem, gdy poczujesz się zestresowany, pamiętaj o korzyściach płynących z czytania dla przyjemności i pozwól, by napięcie się rozpłynęło.

9. Popraw swoje zdrowie psychiczne

Zalety czytania obejmują również zdrowie psychiczne.

Naukowcy zbadali wpływ książek o samopomocy i odkryli, że wiele z nich ma wymierny wpływ na depresję lub inne zaburzenia nastroju.

W rezultacie brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) rozpoczęła program przepisywania książek o nazwie Reading Well . Ta usługa przepisuje książki samopomocy przygotowane przez ekspertów medycznych dla określonych schorzeń.

Akt używania książek jako terapii nazywa się „biblioterapią”.

Tak więc, jeśli zmagasz się – a pomimo tego, jak wygląda życie na Instagramie, od czasu do czasu wszyscy borykamy się z problemami – rozważ przeczytanie jednej z książek z listy kuratorów NHS , które, jak udowodniono, pomagają złagodzić objawy.

10. Żyj dłużej

Ten ostatni efekt czytania jest prawdopodobnie jednym z najbardziej ekscytujących i interesujących: Okazuje się, że korzyści zdrowotne wynikające z czytania mogą pomóc nam żyć dłużej.

12-letnie badanie dotyczące zdrowia i emerytury wykazało, że ci, którzy czytają książki, przeżyli około dwóch lat dłużej niż ci, którzy nie czytali książek ani nie czytali czasopism i innych mediów. Ponadto osoby, które czytały przez 30 minut dziennie (3,5 godziny tygodniowo), były o 23% bardziej narażone na przeżycie tych, którzy nie czytali często.

Całkiem fajnie, prawda?

Jak wspomniano powyżej, czytanie to świetny sposób na ćwiczenie mózgu, aby uczynić nas mądrzejszymi i ostrzejszymi. Jednak efektem domina jest to, że czytanie pomaga również zapobiegać spadkowi funkcji poznawczych związanemu z wiekiem.

Jedno z badań wykazało, że starsi dorośli, którzy regularnie czytają lub grają w wymagające umysłowo gry, takie jak szachy, są dwa i pół raza mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera.

Z drugiej strony, ludzie, którzy nie ćwiczą swojej szarej istoty, mają szansę na utratę mocy mózgu, mówi główny autor badania, dr Robert Freidland.

Nic dziwnego, że amerykański Narodowy Instytut ds. Starzenia się zaleca mistrzom korzyści zdrowotne wynikające z codziennego czytania.

Podsumowując, czytając codziennie, masz większe szanse na zachowanie zdolności umysłowych i dłuższe życie!

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *