Jak czytać książki? – Najlepiej strzeżony sekret sukcesu Warrena Buffetta: sztuka czytania, zapamiętywania i zatrzymywania większej ilości książek

5/5 - (1 vote)

„Po prostu siedzę w biurze i czytam cały dzień”.

Tak opisuje swój dzień Warren Buffett, jeden z ludzi odnoszących największe sukcesy w świecie biznesu. Posiedzenie. Czytanie.

Radzi wszystkim, aby czytali więcej i jest to z pewnością cel, który wszyscy możemy osiągnąć. Nasze osobiste ulepszenia w Buffer regularnie wracają do książek, które czytamy – jak staramy się czytać więcej i sprawić, by czytanie stało się nawykiem. Wyobrażam sobie, że też jedziesz na tym samym wózku. Czytanie więcej to jedna z naszych najczęstszych ambicji.

Więc jak to zrobimy? A co mamy zrobić z tymi wszystkimi informacjami, gdy już je zdobędziemy?

Czytanie więcej i zapamiętywanie tego wszystkiego to dyskusja z wieloma różnymi warstwami i wieloma ciekawymi możliwościami. Chętnie przedstawię tutaj kilka możliwości, jak przeczytać więcej i zapamiętać to wszystko, i chciałbym usłyszeć twoje przemyślenia poniżej.

Ale najpierw ustalmy kilka linii bazowych…

Jak czytać książki – jak szybko czytasz?

Jednym z oczywistych skrótów do czytania więcej jest szybsze czytanie. To prawdopodobnie pierwsze miejsce, w którym wielu z nas szukałoby szybkiej wygranej w naszej rutynie czytania.

Więc jak szybko czytasz?

Test szybkości czytania Staples zawiera dane o tym, jak inne dane demograficzne układają się w słowach na minutę. Według Staples przeciętny dorosły czyta 300 słów na minutę.

  • Uczniowie trzeciej klasy = 150 słów na minutę
  • Uczniowie ósmej klasy = 250
  • Średnia studentka = 450
  • Średni „wysoki poziom exec” = 575
  • Przeciętny profesor uczelni = 675
  • Szybkość czytników = 1500
  • Mistrz świata w szybkim czytaniu = 4700

Czy szybsze czytanie jest zawsze właściwym rozwiązaniem, aby więcej czytać? Nie zawsze. Zrozumienie nadal ma znaczenie, a niektóre raporty mówią, że szybkie czytanie lub przeglądanie prowadzi do zapomnianych szczegółów i słabej retencji . Mimo to, jeśli potrafisz nieznacznie zwiększyć liczbę słów na minutę, jednocześnie zachowując umiejętność czytania ze zrozumieniem, z pewnością może się to opłacać w dążeniu do dalszego czytania.

Jest też inny sposób spojrzenia na kwestię „więcej czytania”.

Jak czytać książki – Ile czytasz?

Jest szybkie czytanie, a potem jest dużo czytania. Połączenie tych dwóch będzie najlepszym sposobem na wzbogacenie rutyny czytania, ale każdy z nich jest cenny sam w sobie. W rzeczywistości dla wielu ludzi nie chodzi o próbę czasową, aby przejść od początku do końca z książką lub opowieścią, ale raczej o samą historię. Szybkie czytanie nie pomaga, gdy czytasz dla przyjemności.

W tym sensie chęć czytania więcej może po prostu oznaczać więcej czasu na czytanie i czytanie większej ilości treści – książek, czasopism, artykułów, postów na blogach – w całości.

Jak czytać książki – 3 sposoby na zapamiętanie tego, co czytasz

1. Trenuj swój mózg za pomocą wrażenia, skojarzeń i powtórzeń

Świetnym punktem wyjścia do retencji książek jest zrozumienie kilku kluczowych sposobów, w jakie nasz mózg przechowuje informacje. Oto trzy konkretne elementy do rozważenia :

  • Wrażenie
  • Powiązanie
  • Powtórzenie


Załóżmy, że czytasz książkę Dale Carnegie Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi , jedną z naszych ulubionych książek w Buffer. Podobała Ci się informacja i chcesz zapamiętać jak najwięcej. Oto jak:

Wrażenie – bądź pod wrażeniem tekstu. Zatrzymaj się i wyobraź sobie scenę w swoim umyśle, nawet dodając elementy, takie jak wielkość, szok lub kamea od siebie, aby wzmocnić wrażenie. Jeśli Dale Carnegie tłumaczy swoją niechęć do krytyki, wyobraź sobie, że otrzymujesz Pokojową Nagrodę Nobla, a potem wbijasz Nagrodę Nobla na podium.

(Kolejną sztuczką z wrażeniem jest czytanie na głos ważnego fragmentu. Dla niektórych z nas nasza wrażliwość na informacje może być większa w przypadku dźwięków niż wizualizacji.)

Powiązanie – Połącz tekst z czymś, co już znasz. Ta technika jest doskonale wykorzystywana przy zapamiętywaniu i konstruowaniu pałaców pamięci . W przypadku książki Carnegie’go, jeśli istnieje konkretna zasada, którą chcesz zachować, przypomnij sobie czasy, kiedy byłeś częścią konkretnego przykładu dotyczącego tej zasady. Wcześniejsza wiedza to świetny sposób na budowanie skojarzeń.

Powtarzanie – Im więcej powtarzasz, tym więcej pamiętasz. Może to nastąpić poprzez ponowne przeczytanie pewnego fragmentu, podkreślenie go lub zapisanie, a następnie powrót do niego później.

Ćwiczenie tych trzech elementów zapamiętywania pomoże ci stawać się coraz lepszym. Im więcej nad tym pracujesz, tym więcej będziesz pamiętał.

2. Skoncentruj się na czterech poziomach czytania

Książka Mortimera Adlera How to Read a Book wyróżnia cztery poziomy czytania :

  1. Podstawowy
  2. Inspekcyjne
  3. Analityczny
  4. Syntopiczny

Każdy krok opiera się na poprzednim kroku. Czytanie elementarne jest tym, czego uczy się w szkole. Czytanie przeglądowe może przybrać dwie formy: 1) szybkie, spokojne czytanie lub 2) przeglądanie przedmowy, spisu treści, indeksu i wewnętrznej obwoluty.

Tam, gdzie prawdziwa praca (i zaczyna się prawdziwa retencja) jest czytanie analityczne i czytanie syntopiczne.

Czytając analitycznie, czytasz dokładnie książkę. Co więcej, czytasz książkę według czterech zasad, które powinny pomóc ci w zrozumieniu kontekstu i zrozumieniu książki.

  1. Klasyfikuj książkę według tematu.
  2. Opowiedz, o czym jest cała książka. Bądź tak zwięzły, jak to możliwe.
  3. Wymień główne części w kolejności i relacji. Zarysuj te części tak, jak nakreśliłeś całość.
  4. Zdefiniuj problem lub problemy, które autor próbuje rozwiązać.

Ostateczny poziom czytania jest syntopiczny, co oznacza, że ​​czytasz książki na ten sam temat i rzucasz wyzwanie porównywaniu i kontrastowaniu.

Gdy przejdziesz przez te poziomy, odkryjesz, że po drodze stosujesz techniki mózgowe polegające na wrażeniu, skojarzeniu i powtórzeniu. Wchodzenie w szczegóły z książką (podobnie jak na poziomie analitycznym i syntopicznym) pomoże utrwalić wrażenia z książki w twoim umyśle, rozwinąć skojarzenia z innymi przeczytanymi książkami i pomysłami, których się nauczyłeś oraz wymusi powtarzanie w przemyślanych, przestudiowanych charakter różnych poziomów czytania.

3. Trzymaj książkę blisko (lub przynajmniej swoje notatki w książce)

Jednym z najczęstszych wątków w moich badaniach nad zapamiętywaniem większej liczby czytanych książek jest: Rób dobre notatki.

  • Bazgroły na marginesach, jak idzie.
  • Dodaj ulubione fragmenty do zakładek.
  • Napisz recenzję, gdy skończysz.

A kiedy już to zrobisz, od czasu do czasu wracaj do notatek, aby je przejrzeć i odświeżyć.

I ciągle wraca do czytanych książek…


Grażyna Soboń

Grażyna Soboń

Wychowuje dwójkę wspaniałych córek, które są dla niej całym światem. Z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia długie nocne spacery. Jest fanatyczką literatury romantycznej. Lubi czytać i pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *