Literatura 2 wojny światowej

Grażyna Soboń
Rate this post

Kilka słów o wojnie światowej

2 Wojna Światowa była globalnym kryzysem z jakim świat zmagał się od 1939roku aż do roku 1945. Była to wojna określana mianem wojny totalnej jak i jednej z najbardziej dotkliwych wojen jaka kiedykolwiek została stoczona w ludzkiej historii. Na przestrzeni wojny śmierć odniosło ponad 50 milionów ludzi. Przy czym jest to odgórnie określona liczba, która może ulec zmianie wraz z następującym wyjaśnieniem. Wojna ta była także określana jako pierwsza w dziejach ludzkości, w której zostały wynalezione i użyte broni jądrowe.

Czemu wojna miała tak znaczącą konotację?

Tutaj jest ważne zrozumienie dlaczego wojna miała tak istotną pozycję w historii światowej. Istniały wiele czynników które przyczyniły się do pojawienia się 2 wojny światowej. Jednym z najistotniejszych czynników było załamanie gospodarcze, które nastąpiło po 1 wojnie światowej. Porażka i zniszczenia jakie ogarnęły świat w wyniku pierwszej wojny miały istotny wpływ na to jak potoczyła się kolejna. Innymi ważnymi czynnikami była moc militarna, zbrodnie wojenne, propaganda i totalitaryzm jaki się rozpropagował w krajach które się przyczyniły do czynienia tej wojny globalną.

Które strony walczyły i jakie były uwarunkowania polityczne?

2 Wojna Światowa była bardzo złożonymi wojną w której przeciwko sobie walczyło wiele państw z całego globu. Należy do nich takie państwa jak Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Rzeczpospolita Polska, Francja i Niemcy. Uwarunkowania polityczne ponownie dotyczyły porażki w 1 Wojnie Światowej. Jednym z najważniejszych warunków wyegzekwowanych przez zwycięzców była konieczność zapłaty odszkodowania finansowego od stron przegranych w wyniku wojny. Ustalenia dotyczące wydatkowania tychże funduszy, w połączeniu z narastającą gospodarczą i egzystencjalną frustracją, sprowadziło kolejną narastającą konfliktową atmosferę, aż do wybuchu wojny w 1939 roku.

Jakie cechy wojny miały istotne znaczenie?

2 Wojna Światowa dała się poznać jako bardzo zorganizowana i zaawansowane wojskowe przedsięwzięcie. Obejmowała zaawansowaną technologię broni jądrowej, takie jak bomba atomowa użyta w Hiroszimie i Nagasaki oraz nową techniką sił lądowych, powietrznych, pływających i technik propaganda. Dużym otwarciem w wojnie była także masowa mobilizacja zarówno samych militarnych jak i cywilnych sił wojskowych na obu stronach konfliktu. Szeroka produkcja uzbrojenia, samochodów, tanków, samolotów i broń to tylko część nowoczesnych zdobyczy technologicznych jakie zostały wynalezione. Inne ewolucje to wykrywanie i usuwanie min morskich oraz tworzenie nowych elementów i broni chemicznej.

Czytaj:   Literatura japońska

Jakie skutki wojny wywarła na świat?

Po zakończeniu 2 Wojny Światowej świat ewoluował znacząco w stosunku do istniejącego przed wojną. Jednym z najbardziej dotkliwych skutków było utracenie tysięcy ludzkich istnień. Ponadto nastąpiła zmiana polityczna, społeczna, gospodarcza i militarne skutki. Niemcy musiały zrekompensować finansowo ofiary wojny, co ostatecznie połączyło się z wymyśleniem Norymbergi Trials jak i powstaniem NATO. Przywrócono także masowe niesienie pomocy. 2 Wojna Światowa pozostawiła w świecie wiele wielu pouczeń, które musi uwzględnić przy przeciwdziałaniu militarnego konfliktu.

Podsumowanie

2 Wojna Światowa pozostawiła w pozostał w historii świata jako jedna z najstraszniejszych wojen z jaką ludzkość kiedykolwiek miała do czynienia. Dała ona się znać jako wojna totalna, w której zniszczenia były następstwem naruszenia zasad w poszukiwaniu stabilności gospodarki i wymiaru sprawiedliwości po pierwszej wojnie światowej. Dysponowała ona technologią jądrową i produkowała masowe ilości rozmaitego uzbrojenia. Finiszuje z wielką liczbą trupów, irreparabelnymi stratami w zasobach i rozległymi zmianami w polityce, społeczeństwie i infrastrukturze.

Podobne artykuły:

Related Posts